Święta nić

W sierpniu Hindusi obchodzili święto Raksha Bandhan, które  obchodzone jest w dzień Rakhi Purnima ( w dniu pełni księżyca ), w miesiącu Shravan (trwa od lipca do sierpnia według naszego kalendarza), uważanym za bardzo pomyślny. Jest to święto, kiedy kobiety (siostry) odwiedzają mężczyzn (braci), by zawiązać na ich  nadgarstkach rakhi- świętą nić, symbolizującą nierozerwalny związek między rodzeństwem.

Raksha, znaczy ochrona, a bandhan, wiązanie. Kobieta ofiarowująca nić, prosi o opiekę swojego brata, a jego religijnym obowowiązkiem jest chronić siostrę przed wszelkim “złem świata”. Wedlug wierzenia, nić rakshi jest solniejsza od stali i stała się amuletem przekazywanym osoboe bliskiej sercu oraz symbolem zaufania, przyjaźni, lojalności oraz wzajemnej pomocy.

Kolorowa nić rakhi

Rytuał

W dniu Raksha Bandhan siostra odwiedza dom brata i przeprowadza modlitwę, zwaną pują. Modlitwa ta odgrywa istotna rolę w życiu religijnym Hindusów i może akcentować każdy istotne wydarzenie, począwszy od kupna samochodu, zmiany pracy, ślubu poprzez narodziny dzieci czy odejście członka rodziny. W tym szczególnym dniu puja staję się jedną z wielu okazji wspólnego świętowania.Rozpoczynając religijny obrządek siostra zaczyna od przygotowania thali, czyli talerza na którym gromadzi przedmioty niezbędne do przeprowadzenia modlitwy. Wśród nich znajdują się: dija ( gliniany kaganek), kumkum (proszek z szafranu/ tamarynu), woda, ryż, słodycze oraz nic rakhi.Przy zapalonej diji, odśpiewuje się arti- hymn do bogów z prośbą o błogosławieństwa. Następnie kumkumem na czole brata maluje się tilak- kropkę symbolizującą oko umysłu, do której przykleja się kilka ziaren ryżu. symbolizującego niewzruszoność oraz stabilność umysłu, następnie prawy nadgarstek brata jest przewiązywany, podczas którego kobieta odmawia formułę religijną, mającą przynieść dobrą energię. Na sam koniec następuje wspolne obdarowywanie się słodyczami i drobnymi upominkami. Przysmakami w tym dniu są gulab jammu (zatopiony w słodkim syropie), kaju ( masa z orzechów i masła otoczona cienką warstwą jadalnego srebra) i burfi (łakoć ze skondensowanego mleka i orientalnych przypraw).

Talerz thali

Piękny zwyczaj wiazania rakhi nie dotyczy tylko i wyłącznie rodzeństwa czy osob złączonych więzami krwi, ale także przyjaciół, znajomych- wszystkich bratnich dusz bez względu na narodowość czy wyznawaną religię. Wśród młodych chlopców często panuje rywalizacja, bo im więcej maja przepasek na nadgarstku, tym więcej powodów do dumy z posiadania licznych, sióstr, przyjaciól oraz pokrewnych dusz.`

W dzisiejszych czasach przepełnionych kryzysami społecznymi, ekonomicznymi i duchowymi Rakhi ma potencjał wprowadzenia nieco łagodności oraz spokoju. W ten dzień ludzie uśmiechają się do siebie i stają się bardziej wyrozumiali oraz cierpliwiej znoszą niedogodności dnai codziennego, jak np. czekanie w wielogodzinnych korkach ulicznych. Cały święty dzięń staje się przez to magiczny i zdaje się jakby, faktycznie, bogowie obdarzali  ludzkie dusze dobrą energią. 🙂

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s